MIŠKO TERAPIJOS IR EDUKACIJOS CENTRAS

Asociacija, įsteigta 2020 m., vienijanti skirtingų profesijų atstovus, savo veikloje besiremiančius gamtos tausojimo, išsaugojimo ir integracijos į miesto gyventojo savimonę principais.

Miško terapija

Asmeniniai ir kolektyviniai pojūčių aktyvavimo, savistabos ir sąmoningumo miške praktikos užsiėmimai, vedami Milos Monk ir partnerių – sertifikuotų miško terapijos gidų.

Rekreacinės aplinkos kūrimas

Aplinkos pritaikymas rekreaciniams tikslams – konsultuojame ir padedame įgyvendinti: įrengiame miško takus, kuriame individualizuotus miško maudynių audiogidus, projektuojame natūralistinio želdinimo salas ir mažuosius miesto miškelius.

Lavinamosios priemonės

Viena centro pagrindinių ateities veiklos krypčių – miško ekosistemos pažinimą skatinančių priemonių kūrimas ir platinimas: lavinamieji žaidimai, vizualinė medžiaga, pažintinė literatūra.

Edukacija

Specializuotos paskaitos, seminarai ir praktiniai užsiėmimai siekiantiems taikyti miško terapijos ir gamtos poveikio sveikatai principus savo veikloje (pedagogams, edukatoriams, soc. darbuotojams, kaimo turizmo paslaugų teikėjams ir pan.).

STEIGĖJAI

Mila Monk: pirmoji sertifikuota miško maudynių gidė Lietuvoje, baigusi Miško terapijos instituto mokymus, oficiali šio instituto atstovė Lietuvoje, Anykščių miško festivalio Miško terapijos dienos koordinatorė. Vertėja, kartu su kolege Rasa Monkevičiene išvertusi Dr. Qing Li knygą „Shinrin-yoku: the Art and Science of Forest Bathing“ į lietuvių kalbą.

Visuomet jaučiau poreikį būti arčiau gamtos, o ypač jos poveikiu susidomėjau tuomet, kai patyriau profesinį perdegimą, ir tuo pat metu po mano langais buvo iškirstas miškelis. Panirau į depresinę būklę, o bandydama iš jos kapstytis, atradau, kad atsigauti po perdegimo padeda gamtos terapijos, tarp jų ir miško terapija arba miško maudynės.

Bandydama išsiaiškinti, ar medžių iškirtimas mane prislėgė todėl, kad esu per jautri, o gal žmogui, kad gerai jaustųsi, apskritai reikalinga gamta, atradau nemažai mokslinių tyrimų, pagrindžiančių biofilijos hipotezę.

Kristina Aleksynaite photography (21)

Linas Staliūnas: aplinkos apsaugos inspektorius, sertifikuotas miško maudynių gidas (Miško terapijos institutas (Forest Therapy institute), nuo 2018 m. vedantis „Miško pasiklausymus“ – terapinio-edukacinio pobūdžio miško garsovaizdžio pažinimo užsiėmimus įvairiuose renginiuose, festivaliuose.

Einu į mišką, nes ten jaučiuosi lyg namuose, nors žinau, kad gamtoje esu tik svečias. Miškas dar niekada nebuvo manęs neįsileidęs ar išvaręs. Jis visada priima, jame pilna veiklos ir tvyro nepaprastai subalansuota tikrovės ramybė. Klausau miško, aplinkos, užsiimu miško maudynėmis, kadangi man tai suteikia jėgų (tiek psichinių, tiek fizinių) ir noro padėti kitiems pažinti, suprasti ir užmegzti ryšį su mišku.

Linas Staliūnas

Aušrinė Benedikt: natūralistinio želdinimo ir gamtinio dizaino atstovė, kūrybinės studijos Samanojaįkūrėja, turinti ilgametės patirties reklamos ir komunikacijos srityse.

„Aplinka mus įtakoja labiau, nei numanome, nei kartais norėtume. Siekiu skirti daugiau dėmesio ne tik želdynų estetikai, bet ir poveikiui bendrai miesto-gamtos sistemai. Tikiu, kur tinkamas sąlygas randa mažiausieji ekosistemos dalyviai, ten daugiau laimės ir žmonėms.

Apie gamtos svarbą ir poveikį žmogui dažniausiai pradedame kalbėti vykstant nebegrįžtantiems procesams, iškilus nesusikalbėjimui su miestų vykdoma žaliųjų erdvių politika. Jei sąveika su gamta būtų formuojama nuo mažens, efektyvi komunikacija lydėtų mokslo pasiekimus ir urbanistinius sprendimus, augtų visuomenė, kuriai tokios konfrontacijos nebeiškiltų ar jos būtų sprendžiamos priimant toliaregiškus, integruojančius sprendimus.”

Aušrinė Benedikt MTEC

Aistė Kacevičiūtė: vaikų vasaros stovyklų, edukacinių užsiėmimų kūrėja ir koordinatorė, žinias tobulinanti Miško terapijos ir vaikų edukacijos srityse.

Kiekvieną kartą eidama į mišką jaučiuose tarsi eidama į vis naują ir nepažintą kelionę. Nors takus pamena išlikę atsiminimai, tačiau kaskart miškas vis kitoks. Miško ramybė moko mane sustoti, įsiklausyti į aplink esančius garsus ir pajausti šios akimirkos grožį. Miškas ne kartą tapo mano vidiniais namais ir poilsio oaze, kur visada gera sugrįžti.
O ką Tu patiri būdamas (-a) miške?

PROJEKTAI

Sodyba „Barono Vila“: miško maudynių takas su audiogidu ir žemėlapiu

Pastebėjus, kad vilos klientams pasivaikščiojimai miške neatrodo pakankamai viliojantys, nuspręsta įrengti ~1 km ilgio miško maudynių taką. Erdvė sutvarkyta minimaliai kišantis į gamtą – išvalyti takai ir įrengti tako žymekliai.

Naujai atrastoje erdvėje vilos svečiai, orientuodamiesi pagal žemėlapį su pratimais telefone, gali išbandyti miško terapijos praktiką ir atrasti naują ryšį su aplinka ir savimi.

Barono_zemelapis0313